W tym roku, Kraków zwiedziło 9,25 mln turystów z całego świata. To rekord! Wynik z 2012 roku został pobity o 300 tysięcy. Badania mówią również, iż wydatki turystów były rekordowe. Goście wydali w Krakowie 4,8 mld zł. Badania przeprowadził MOT (Małopolska Organizacja Turystyczna).

Tak dobre wyniki to zasługa świetnej marki Krakowa na świecie. Miasto może się pochwalić unikalnymi w skali Europy, a nawet świata, zabytkami, świetnie rozwiniętą bazą noclegową i gastronomiczną, coraz lepszymi połączeniami drogowymi oraz licznymi połączeniami lotniczymi z całą Europą. Co roku, lotnisko w Krakowie dodaje do listy nowe, bezpośrednich połączenia. W tym roku min. do Moskwy. To wszytko, oraz wyjątkowa atmosfera Krakowa sprawia, że turyści czuja się tutaj świetnie.
Przeważająca część gości to Polacy: 6,7 mln – wzrost o 100 tysięcy. Turystów zagranicznych przyjechało 2,55 mln – wzrost o 200 tysięcy.

Najwięcej turystów krajowych przyjechało z Małopolski (20,7%), Mazowsza (11,2%) i Śląska (7,5%).

Wśród gości zagranicznych przeważali Brytyjczycy (20%). Następnie: Niemcy (13,8%), Hiszpanie (9,3%), Włosi (9,1%). Wzrosła liczba turystów przyjeżdżających z Rosji, Węgier, Czech czy Holandii. Największy wzrost został zanotowany u Rosjan, którzy byli również liderami jeżeli chodzi i wydawanie pieniędzy w Krakowie.

Najczęstszym celem podróży były zwiedzanie i wypoczynek. Następnie: cel religijny, rozrywka, cele biznesowe, odwiedziny, udział w imprezach kulturalnych, edukacja i zakupy.

Standardowo największym zainteresowaniem cieszyły się: Stare Miasto (Rynek Główny, Droga Królewska), Zamek Wawelski, Kazimierz żydowski oraz Podgórze (min. Fabryka Oskara Schindlera i Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK).

90 proc. wszystkich turystów zapowiedziało, że poleci Kraków swoim znajomym, a większość z nich chce ponownie odwiedzić to miasto.

Autor: Joanna Struska – przewodnik po Krakowie